Ако четете тази тема, може би вече сте наясно с някои важни въпроси по регистрация на фирм. Знаете, че съществуват няколко форми и те са ЕТ (Едноличен търговец), ЕООД (еднолично дружество с ограничена отговорност) и ООД (дружество с ограничена отговорност).
Ако вече сте се спрели на някое от тях е добре. Тогава от полза ще са ви връзките със счетоводна къща, откъдето да съдействат в последващите стъпки. Ако се колебаете още, нека ви разясним някои неща.
Как се прави регистрация на ЕТ:
Добре е да не избирате да регистрирате ЕТ (едноличен търговец), но все пак всеки има прави. Защо да не регистрирате такава форма на форма, ето ви две причини:
Едноличният търгове отговаря за задълженията на фирмата с всичкото налично лично имущество (автомобили, недвижими имоти, обзавеждане и пр.);
Закриването на такава форма на фирма е скъпа и изключително бавна процедура. По-честа практика е замразяване. В случай, че след време решите, че не се занимавате с бизнес, но желаете да продадете фирмата си ще е почти невъзможно. Такъв тип регистрирани фирми, най-често носят името на собственика и затова е почти невъзможно!
Какво да направите?
Насочете се към регистрация на фирма ЕООД. В случая вие отново ще сте собственик, но ще избегнете горе споменатите проблеми.
Какво е нужно за регистрация на фирма:
Подготвяне всички документи;
Подаване на документите;
Вземане решението за регистрация на фирмата.
Какво е нужно от вас:
Ако правите регистрация на фирма със съдействие на нотариус или счетоводител, то ще трябва да му подготвите:
Достатъчно информация;
Да сте на разположение, за да подпишете документите;
Да платите държавните такси за откриване на фирмата;
Да поемете банковите такси по регистрация на фирмата.
Внимание трябва да обърнете и на това, че всяка банка има своите такси свързани с откриването набирателна сметка. Такава е различна при регистрацията на ЕООД, ООД или АД. Най-често тази такса е около 10 лв., но преди да откриете сметка проверете и другите такси на банката:
такса за захранване на сметка;
такса за откриване набирателна сметка;
такса за изтегляне на суми при закриване на сметката;
Внимание трябва да обърнете и на това, че в някои банки се изискват по-голям набор от документи. Всичко зависи от политиката на самата институция
След регистрация на фирма може да се открие вече и разплащателна сметка.
Защо някои такси зависят от банката и нотариуса?
Всяка финансова институция и нотариуси имат свои регламентирани такси за предлаганите услуги. Така и е и при нотариусите. В повечето кантори заверка на Образец подпис е на стойност 6 лв., това при фирма с един управител. При желание на собственика на фирмата за повече от един управител, таксата може да е по-голяма.
За всякакви съмнения, колебания или неясноти, търсете отговорите на професионалисти, сред екипите на счетоводна къща.