SofLaw.bg осъществява правно съдействие и при промяна на правната форма на търговското дружество. Необходимо е да се предприеме съвкупност от действия, които включват елементи както от частноправен, така и от публичноправен характер.
При извършването на услугата прилагаме комплексен подход за изготвяне на необходимите документи, планиране и организиране на преобразуването и завършването му чрез предоставяне на подготвените книжа за вписване на преобразуването в търговския регистър.
Нашата задача е да организираме изцяло процеса по преобразуване на правна форма на фирма и да ви преведем през него, осигурявайки Ви необходимото разбиране на извършените действия. Може да се обърнете към нас и за съвет коя правна форма би била най-подходяща за Вашето дружество. Готови сме да Ви обясним какви са предимствата и недостатъците на съответния вид дружество, към което клоните, за да ви помогнем да вземете най-доброто бизнес решение.
Какво всъщност е промяна на правна форма на фирма
По същество се касае за промяна на вида на търговското дружество. Това означава, че в момента имате едно съществуващо търговско дружество и искате да го преобразувате в друг вид такова.
Такова преобразуване е налице например при промяна от персонално търговско дружество (СД, КД) в капиталово такова (например ООД или АД). В този случай дружеството се прекратява без да е необходимо да се осъществява ликвидация. В края на процедурата възниква ново, различно по вид търговско дружество, което поема правата и задълженията на вече прекратеното. Него наричаме новоучредено.
Какви действия се извършват при промяна на правната форма
При този вид преобразуване на търговското дружество обикновено не следва промяна в членовете му, както и в неговия имуществен облик.
Накратко една промяна на правна форма на фирма изисква натрупването на следните елементи:
- Изработка на т. нар. план за преобразуване;
- Предоставяне на изготвения план в търговския регистър, за да бъде той обявен;
- Наличие на съгласие на членовете на дружеството
- Вписване на преобразуването в търговския регистър
При необходимост се извършва проверка на преобразуването, а в конкретно посочени от закона случаи се предоставя и определена информация във връзка с преобразуването. Не е необходимо да се изготвя горепосочения план, когато се касае за еднолично дружество.
Съгласието, в зависимост от вида на преобразуващото се търговско дружество може да приеме формата на съгласие на съдружниците (при персоналните дружества), решение на ОС на съдружниците или акционерите (АД и ООД), решение на неограничено отговорните съдружници и на общото събрание на акционерите (КДА), а при ЕООД и ЕАД – решение на едноличния собственик на капитала.
Когато се преобразува капиталово дружество планът трябва да се обяви не по-малко от 30 дни преди датата на общото събрание за вземане на решението за промяна на правна форма на фирмата.